Użytkowanie sterownika GE Gdf650 jest łatwe i intuicyjne, a jego funkcje są naprawdę zaawansowane. Sterownik Gdf650 zawiera wiele zaawansowanych funkcji, które pozwalają tworzyć bardziej złożone aplikacje. Może on wykonywać wiele funkcji, w tym wykrywanie krawędzi, kontrolowanie silników, przetwarzanie obrazu, a nawet sterowanie pozycjonowaniem. Jest to wszechstronny sterownik, który może być używany do wielu różnych zastosowań. Sterownik Gdf650 jest łatwy w użyciu i może być dostosowany do wymagań użytkownika. Co więcej, jest to niezawodny sterownik, który działa wydajnie i niezawodnie.
Ostatnia aktualizacja: Informacje dotyczące użytkowania Ge Gdf650
Jaki jest okres używalności zawiesi łańcuchowych, linowych i specjalnych, z jakiego normatywu on wynika?
Okres używalności zawiesi jest uzależniony od wielu czynników.
Zawiesia w trakcie pracy są narażone na zużycie i starzenie i powinny być regularnie sprawdzane pod względem ich sprawności.
Kryteria wymiany bazują na normach polskich i europejskich:
•PN-EN 10204 A1 Wyroby metalowe. Rodzaje dokumentów kontroli.
•PN-EN 1492-1:2004 Bezpieczeństwo. Zawiesia pasowe tkane z włókien syntetycznych.
•PN-EN 1492-2:2004 Bezpieczeństwo. Zawiesia o obwodzie zamkniętym z włókien syntetycznych.
•PN-EN 818-4: 1999 Bezpieczeństwo. Zawiesia łańcuchowe - kasa 8
•PN-EN 818-5: 2002 Bezpieczeństwo. Zawiesia łańcuchowe - kasa 4
•PN-EN 818-6: 2002 Bezpieczeństwo. Zawiesia łańcuchowe. Informacje dotyczące użytkowania i konserwacji.
•PN-84/M-84501 Haki ładunkowe. Wymagania i badania
•PN-75/M-84502 Haki ładunkowe. Dopuszczalne zużycie i badania w eksploatacji.
•PN-91/M-84701 Zawiesia łańcuchowe. Ogólne wymagania i badania.
•PN-92/M-84720 Zawiesia z lin stalowych.
•PN-84/M-84702 Zawiesia chwytne i zaczepowe specjalnego przeznaczenia.
•PN-92/M-84727 Zawiesia linowe. Warunki użytkowania i badania eksploatacyjne.
Kontrola zawiesi powinna być przeprowadzona przez osoby uprawnione (posiadające stosowne uprawnienia wydane np. przez Urząd Dozoru Technicznego). Odstęp czasowy pomiędzy kolejnymi badaniami nie powinien przekraczać 12 miesięcy, należy wziąć pod uwagę częstotliwość używania zawiesi.
Na kontrolę zawiesi składa się:
•sprawdzenie aktualnego stanu technicznego elementów zawiesi (ubytki przekroju, wytarcia, pęknięcia itp. );
•próby wytrzymałościowe zawiesi;
•oznaczenie zawiesi datą następnej kontroli technicznej;
•wystawienie nowych poświadczeń wykonania prób i kontroli.
Przy częstym stosowaniu zawiesi, odstępy pomiędzy kolejnymi kontrolami powinny być odpowiednio krótsze. Zapisy z powyższych kontroli powinny być przechowywane. Przed każdym użyciem należy dokonać kontroli wzrokowej
1. Zawiesie nie nadaje się do dalszego użytkowania, jeśli brak jest zawieszki identyfikacyjnej o jego nośności lub jeśli niezbędne informacje nie są umieszczone bezpośrednio na elemencie zawiesia.
2. W razie stwierdzenia jednej z poniższych usterek zawiesie należy natychmiast wycofać z użytkowania:
•oznaczenia zawiesia są nieczytelne;
•elementy zawiesia są zdeformowane;
•łańcuch, lina uległ rozciągnięciu (wydłużenie trwałe);
•nastąpiło zużycie zawiesia w stopniu przekraczającym dopuszczalne wartości graniczne (dopuszcza się zmniejszenie grubości nominalnej do 90%, przy czym d jest wartością średnią dwóch pomiarów średnicy przeprowadzonych w płaszczyznach prostopadłych do siebie);
•wystąpiły mikropęknięcia, rowki, nadmierna korozja, skręcenia lub wygięcia ogniw itp.
•nastąpiły rozgięcia haków świadczące o wystąpieniu przeciążenia.
Roman Majer
Segmenty operacyjne
Segment operacyjny jest częścią składową Grupy:
- która angażuje się w działalność gospodarczą, w związku z którą może uzyskiwać przychody i ponosić koszty,
- której wyniki działalności są regularnie przeglądane przez główny organ odpowiedzialny za podejmowanie decyzji operacyjnych w Grupie oraz wykorzystujący te wyniki przy decydowaniu o alokacji zasobów do segmentu i przy ocenie wyników działalności segmentu,
- w przypadku której są dostępne oddzielnie informacje finansowe.
Z uwagi na rodzaje procesów produkcyjnych jak również system obowiązujących regulacji w Grupie Kapitałowej PGE rozróżnia się następujące segmenty branżowe:
Przychody segmentu są przychodami osiąganymi bądź to ze sprzedaży zewnętrznym klientom, bądź z transakcji z innymi segmentami Grupy Kapitałowej, które są wykazywane w rachunku zysków i strat Grupy i dają się bezpośrednio przyporządkować do danego segmentu wraz z odpowiednią częścią przychodów, którą w oparciu o racjonalne przesłanki można przypisać do tego segmentu. Koszty segmentu są kosztami składającymi się z kosztów sprzedaży zewnętrznym klientom oraz kosztów transakcji realizowanych z innymi segmentami w ramach Grupy, które wynikają z działalności operacyjnej danego segmentu i dają się bezpośrednio przyporządkować do tego segmentu wraz z odpowiednią częścią kosztów jednostki gospodarczej, które w oparciu o racjonalne przesłanki można przypisać do danego segmentu. Wynik segmentu jest różnicą między przychodami a kosztami segmentu.
Aktywa segmentu są aktywami operacyjnymi wykorzystywanymi przez segment w działalności operacyjnej, które dają się bezpośrednio przyporządkować do danego segmentu lub w oparciu o racjonalne przesłanki przypisać do tego segmentu. Zobowiązania segmentu są zobowiązaniami operacyjnymi powstałymi w wyniku działalności operacyjnej segmentu, które dają się bezpośrednio przyporządkować do danego segmentu lub w oparciu o racjonalne przesłanki przypisać do tego segmentu. Do aktywów i zobowiązań segmentu nie zalicza się rozrachunków z tytułu podatku dochodowego.
Spółki Grupy Kapitałowej PGE prowadzą działalność na podstawie odpowiednich koncesji, w tym przede wszystkim koncesji na: wytwarzanie, obrót i dystrybucję energii elektrycznej, wytwarzanie, przesył i dystrybucję ciepła, przyznawane przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki oraz koncesji na wydobywanie węgla brunatnego ze złóż, udzielanych przez Ministra Środowiska. Koncesje są z reguły wydawane na okres pomiędzy 10 a 50 lat. Kluczowe koncesje w Grupie Kapitałowej PGE wygasają w latach 2025-2044.
28 kwietnia 2021 roku Minister Klimatu i Środowiska, uwzględniając wniosek PGE GiEK S. A. zmienił uprzednio wydaną koncesję na wydobywanie kopalin ze złoża „Turów” poprzez jej przedłużenie do 2044 roku, przy czym wydobywanie kopalin będzie prowadzone zgodnie z decyzją Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu z dnia 21 stycznia 2020 roku, ustalającą środowiskowe uwarunkowania dla przedsięwzięcia polegającego na kontynuacji eksploatacji złoża węgla brunatnego „Turów”, realizowanego w gminie Bogatynia.
W odniesieniu do decyzji o przedłużeniu koncesji złożono skargi oraz wnioski o ponowne rozpatrzenie sprawy.
W obu kwestiach postępowania są w toku, niemniej – bazując również na opiniach prawnych –w ocenie GK PGE nie istnieje istotne ryzyko nieprzedłużenia koncesji do 2044 roku.
Do koncesji na wydobycie węgla, wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła oraz dystrybucję energii elektrycznej i ciepła przypisane są odpowiednie aktywa, przedstawione w szczegółowych informacjach na temat segmentów operacyjnych. W związku z posiadanymi koncesjami dotyczącymi energii elektrycznej i ciepła ponoszone są roczne opłaty zależne od poziomu obrotów. W przypadku prowadzenia działalności koncesjonowanej związanej z wydobyciem węgla brunatnego ponoszone są opłaty eksploatacyjne zależne od obowiązującej stawki i wielkości wydobycia, a także opłaty za użytkowanie górnicze. W 2021 roku koszty Grupy Kapitałowej PGE z tytułu koncesji wyniosły około 16 mln PLN (w 2020 roku 17 mln PLN), zaś koszty z tytułu opłaty eksploatacyjnej i opłaty za użytkowanie górnicze w kopalniach wyniosły 135 mln PLN w 2021 roku i 113 mln PLN w 2020 roku.
Grupa Kapitałowa PGE prezentuje informacje dotyczące segmentów działalności za bieżący oraz porównawczy okres sprawozdawczy zgodnie z MSSF 8 Segmenty operacyjne. Podział sprawozdawczości Grupy Kapitałowej PGE oparty jest na segmentach branżowych:
Organizacja i zarządzanie Grupą Kapitałową PGE odbywa się w podziale na segmenty uwzględniające rodzaj oferowanych produktów i usług. Każdy z segmentów stanowi strategiczną jednostkę gospodarczą, oferującą inne wyroby i obsługującą inne rynki. Przypisanie poszczególnych jednostek do segmentów działalności zostało przedstawione w nocie 1. 3 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego. Grupa Kapitałowa PGE co do zasady rozlicza transakcje między segmentami w taki sposób, jakby dotyczyły one podmiotów niepowiązanych – na warunkach rynkowych. Analizując wyniki poszczególnych segmentów działalności kierownictwo Grupy Kapitałowej PGE zwraca przede wszystkim uwagę na osiągany wynik EBITDA.
Począwszy od 2021 roku GK PGE wydzieliła nowy segment operacyjny Gospodarka Obiegu Zamkniętego – w poprzednich okresach aktywa i wyniki tego segmentu były ujmowane oraz analizowane w ramach segmentów: Energetyka Konwencjonalna, Ciepłownictwo oraz Działalność pozostała. Dane za okres porównawczy nie zostały przekształcone. Nowy układ prezentacyjny ma na celu poprawić transparentność oraz wzmocnić nadzór nad realizacją Strategii Ciepłownictwa, która stanowi jeden z kluczowych obszarów rozwoju
Sezonowość segmentów działalności
Główne czynniki wpływające na zapotrzebowanie na energię elektryczną i ciepło to: czynniki atmosferyczne – temperatura powietrza, siła wiatru, wielkość opadów, czynniki socjoekonomiczne – liczba odbiorców energii, ceny nośników energii, rozwój gospodarczy PKB oraz czynniki technologiczne – postęp technologiczny, technologia wytwarzania produktów. Każdy z tych czynników ma wpływ na techniczne i ekonomiczne warunki wytwarzania i dystrybucji nośników energii, a tym samym wpływa na wyniki uzyskiwane przez spółki Grupy Kapitałowej PGE.
Poziom sprzedaży energii elektrycznej w ciągu roku jest zmienny i zależy przede wszystkim od czynników atmosferycznych – temperatura powietrza, długość dnia. Wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną jest szczególnie widoczny w okresach zimowych, natomiast niższe zapotrzebowanie obserwujemy w okresach letnich. Ponadto, zmiany sezonowe widoczne są wśród wybranych grup odbiorców końcowych. Efekty sezonowości są bardziej znaczące dla gospodarstw domowych, niż dla sektora przemysłowego.
W segmencie Energetyka Odnawialna energia elektryczna wytwarzana jest z zasobów środowiska naturalnego takich jak woda, wiatr, słońce. Warunki meteorologiczne są istotnym czynnikiem wpływającym na produkcję energii elektrycznej w tym segmencie.
Sprzedaż ciepła zależy w szczególności od temperatury powietrza i jest większa w okresie zimowym, a mniejsza w okresie letnim.
Lata produkcji: 1979 – teraz(1979, 1980, 1981, 1982, 1983, 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023)
Segment: Crossovery/SUVy/Terenowe
Produkowany od roku 1979 samochód terenowy (segment I). Jedno z najsławniejszych aut w swojej klasie i zarazem prawdziwa chluba niemieckiego producenta. Wygląd Klasy G przez dziesięciolecia w praktyce wcale nie uległ zmianie, mimo że samochód poddawano zmianom technicznym. Początek prac nad stworzeniem Mercedesa Klasy G datuje się na rok 1972, a pierwszym celem było wyprodukowanie lekkiego samochodu terenowego dla armii niemieckiej. Decyzję o rozpoczęciu seryjnej produkcji Klasy G (od Geländenwagen – samochód terenowy) dostępnej na cywilnym rynku Mercedes podjął trzy lata później. Trzecia generacja modelu dostępna jest od roku 1990.