Instrukcja obsługi, części i konserwacji Epson TM L500a dostarcza użytkownikom wskazówek dotyczących użytkowania i konfiguracji drukarki. Instrukcja zawiera szczegółowe informacje na temat zamontowania, podłączenia i przeglądu drukarki, a także informacje dotyczące wymiany części i konserwacji. Instrukcja zawiera również informacje na temat przechowywania materiałów eksploatacyjnych i instrukcje dotyczące czyszczenia drukarki. Instrukcja zawiera również informacje na temat zarządzania drukarką i jej ustawień, a także wskazówki dotyczące użytkowania. Instrukcja obsługi Epson TM L500a jest szczególnie przydatna dla tych, którzy chcą zoptymalizować swoje doświadczenia z drukarką i maksymalnie wykorzystać jej funkcje.
Ostatnia aktualizacja: Instrukcja obsługi, części i konserwacji Epson Tm L500a
ILUSTRACJA: Instrukcja_intro Clement127, licencja: CC BY-NC-ND 2. 0
W życiu codziennym bardzo często spotykamy się z tekstami użytkowymi. Jednym z nich jest instrukcja, która spokrewniona jest z takimi gatunkami, jak wskazówka, zalecenie, polecenie. Wszystkie te formy mają w bardzo prosty i jednoznaczny sposób opisać zasady postępowania i działania w konkretnych sytuacjach. Nie zawsze instrukcje są łatwe w odbiorze – są jednak bardzo przydatne, zwłaszcza wtedy, gdy chcemy coś sprawnie wykonać lub załatwić.
Instrukcja to gatunek, w którym najważniejszy jest odbiorca. To także tekst użytkowy. Trzeba w nim w prostych słowach komunikować, kto i jak ma postępować, jak należy coś właściwie używać. Bardzo ważna w instrukcji jest zwięzła, ale przemyślana kompozycja. Jak więc pisać instrukcję?
1) Po pierwsze, wyróżniamy dwie odmiany:
instrukcja obsługi, użytkowania, np. jakiegoś przedmiotu, urządzenia;
instrukcja działania, czynności, np. szybkiego, doraźnego postępowania w sprawach zagrażających naszemu bezpieczeństwu („instrukcja przeciwpożarowa”), a także dłuższego działania, złożonego nawet z wieloetapowych czynności („instrukcja wypełniania dokumentu”).
2) Po drugie, ważne jest, by treść instrukcji była ułożona chronologicznie (czyli każda opisana czynność powinna poprzedzać następną). Trzeba przede wszystkim przewidzieć, jak będzie odczytywał instrukcję odbiorca i co zrobi (to warunek, który musi być spełniony nawet przy redagowaniu takich gatunków spokrewnionych z instrukcją, jak „przepis kulinarny”).
Jakich form używać?
Czasowników w 2. osobie trybu rozkazującego („przygotuj”, „przejdź”, „zamień”, „użyj”).
Zwrotów komunikujących, że coś jest ‘dozwolone – zakazane’ („uważaj”, „pamiętaj”, „nie rób czegoś”) – są one ważne w opisie urządzeń, np. elektronicznych. Ostrzegają przed niebezpieczeństwem.
Zwrotów, które mówią o kolejnych etapach czynności (np. „najpierw”, „następnie”, „potem”, „teraz”, „zaraz po tym”) – warto je skojarzyć ze stylistyką przepisu kulinarnego.
Przed napisaniem instrukcji należy przemyśleć jej etapy – powinny być one graficznie wyróżnione. Coraz częściej pojawiają się instrukcje, w których słowom towarzyszą obrazki, np. instrukcje sprawnej ewakuacji w środkach transportu. Każdy, kto kiedykolwiek leciał samolotem, mógł (i musiał! ) przed startem wysłuchać takiej instrukcji.
Poniższa tabela przedstawia ogólny wzór instrukcji.
INSTRUKCJA |
PRZED UŻYCIEM |
OPIS |
PRZYGOTOWANIE |
OBSŁUGA Krok 1 |
KONSERWACJA |
ZASADY BEZPIECZEŃSTWA |
ILUSTRACJA: Biblioteka
www. com, fotografia barwna, domena publiczna
Instrukcje spotykane są również w zwykłych sytuacjach życia codziennego. Przykładem jest poniższa instrukcja, opisująca, jak zamawiać i wypożyczyć książki w bibliotece, której zbiory są skatalogowane w systemie komputerowym.
INSTRUKCJA ZAMAWIANIA I WYPOŻYCZANIA KSIĄŻEK W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ | Nagłówek |
I. KONTO CZYTELNIKA | Nagłówek do części I |
I. Ze zbiorów bibliotecznych mogą korzystać wyłącznie czytelnicy, którzy mają konto elektroniczne i kartę czytelnika. | Szczegółowe zasady postępowania – wyliczenie |
II. WYSZUKIWANIE I ZAMAWIANIE KSIĄŻEK W KATALOGU | Nagłówek do części II |
I. Aby znaleźć odpowiednią książkę lub odpowiednie czasopismo, skorzystaj z katalogu bibliotecznego. | Szczegółowe zasady do części II |
III. WYPOŻYCZANIE KSIĄŻEK | Nagłówek do części III |
I. Możesz wypożyczyć nie więcej niż 4 książki na 3 tygodnie. Możesz wypożyczyć książki tylko wtedy, gdy oddasz wcześniej wypożyczone. Czytelnicy wybierają książki i zgłaszają je bibliotekarzowi. Bibliotekarz wprowadza dane do komputera. Następnie można książkę wypożyczyć. | Szczegółowe zasady do części III |
IV. DODATKOWE WSKAZÓWKI I. Biblioteka nie wypożycza: czasopism, wydawnictw encyklopedycznych i słownikowych. Można z nich korzystać jedynie w czytelni. Książki należy oddać w terminie. Z wypożyczalni mogą korzystać czytelnicy, którzy w terminie oddali wcześniej wypożyczone wydawnictwa. | Nagłówek do części IV – dodatkowe UWAGI, OSTRZEŻENIA, ZASADY itp. |
Ćwiczenie 1
Wybierzcie jedną osobę, która będzie robiła figurki przestrzenne z papieru (np. modele samolotu, statku lub czapki malarskiej). Obserwując jej czynności, wpiszcie je do tabeli z zeszycie lub na planszy. Na koniec w grupie zredagujcie instrukcję. Przedstawcie ją innej grupie. Jeśli instrukcja została dobrze przygotowana, reprezentanci drugiej grupy na pewno nie będą mieli trudności w zrobieniu tej samej figurki.
Ćwiczenie 2
Skorzystaj z poniższego szablonu gatunkowego i przygotuj własną instrukcję. Może to być np. instrukcja zatytułowana: Jak opowiedzieć śmieszny dowcip?
Co to będzie? | Opis zadania |
Dla kogo? | Obraz odbiorcy |
Co trzeba przygotować? | Wyliczenie potrzebnych rzeczy |
Jak to zrobić? | Wyliczenie kolejnych czynności/etapów postępowania |
Na co uważać? | Ostrzeżenia |
Ćwiczenie 3
W instrukcjach ważny jest precyzyjny opis. Istotne jest również, aby język, którym jest napisana był czytelny i zrozumiały. Spróbuj więc przeredagować poniższe instrukcje według podanego wzoru. Zamień formy na prostsze – typowe dla instrukcji.
Wzór: Przed przejściem przez ulicę należy zwrócić uwagę, czy z prawej lub z lewej strony nie nadjeżdża samochód. → Zanim przejdziesz przez ulicę…
1) Można przejść przez ulicę wyłącznie wtedy, gdy zapali się zielone światło. Przechodzenie na czerwonym świetle jest niedozwolone.
2) W razie zauważenia niebezpiecznej sytuacji należy niezwłocznie powiadomić straż miejską.
3) Każdy, kto dostrzeże wypadek, powinien jak najszybciej powiadomić o tym policję. Należy wybrać numer 112 i przekazać informację o wypadku.
4) Wypożyczanie książek w naszej bibliotece nie nastręcza trudności.
5) Przed wypożyczeniem kolejnych książek należy oddać poprzednie.
6) W razie nieoddania książek w terminie nie będzie można wypożyczyć kolejnych.
Źródło: Contentplus. pl sp. z o. o., licencja: CC BY 3.
Jeśli składamy komputer samodzielnie, możemy zaoszczędzić i umieścić w środku maszyny podzespoły, które uznamy za najlepsze dla nas. Jeśli robimy to po raz pierwszy - sporo się nauczymy. A dodatkowy bonus to satysfakcja, że potrafimy sami poradzić sobie z montażem.
Zanim zaczniemy, warto poznać zasady obchodzenia się z elektroniką. Nie możemy pozwolić, aby doszło do wyładowania elektrostatycznego, które może uszkodzić nasz sprzęt, dlatego najlepiej nie zakładać swetrów i zadbać o uziemienie podczas wyjmowania podzespołów z pudełek i samego montażu. Nie musimy kupować specjalnych opasek, wystarczy mieć kontakt z czymś metalowym, na przykład grzejnikiem. W 99 procentach przypadków nic się nie stanie, jednak czasem możemy uszkodzić drogą część, warto więc się przed tym zabezpieczyć.
Co będzie potrzebne?
Właściwie do składania komputera wystarczy tylko śrubokręt i komplet podzespołów. Nie musimy mieć jakichś specjalnych narzędzi. Zanim zaczniemy, wypakujmy wszystkie elementy z pudełek i upewnijmy się, że nie ma na nich żadnych wad fizycznych.
1. Zacznijmy od płyty głównej i montażu procesora. Połóżmy płytę na płaskiej powierzchni i odblokujmy gniazdo procesora - wystarczy nacisnąć dźwignię znajdującą się z boku gniazda. Montaż procesora Intel jest bardzo prosty, wystarczy umieścić chip ze strzałką w dolnym lewym rogu i zabezpieczyć dźwignią.
Całkiem normalne będzie, gdy napotkamy opór - jeśli jesteśmy pewni ułożenia procesora, zdecydowanie dociśnijmy zabezpieczenie do końca.
2. Teraz możemy zająć się montażem pamięci RAM. W przypadku modułów DDR3 i DDR4 montaż wygląda tak samo - pamięci da się zainstalować tylko w jeden właściwy sposób. Musimy docisnąć moduły, aż boczne zabezpieczenie się zablokuje i usłyszymy charakterystyczny dźwięk. Jeśli montujemy więcej niż jedną kość pamięci, sprawdźmy w instrukcji, w których konkretnie slotach musimy umieścić moduły, aby zadziałały.
3. Montaż zaawansowanego układu chłodzenia, choć jest uzależniony od stopnia jego skomplikowania, nie jest zbyt trudny. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcją i odpowiednio przykręcić elementy stelaża utrzymującego układ w całości. Jeśli spód radiatora ma nierówną powierzchnię, możemy ją wyrównać, korzystając z pasty termoprzewodzącej.
4. Zanim jednak zamontujemy chłodzenie do końca, musimy nałożyć warstwę pasty termoprzewodzącej na procesor. Znacznie poprawi ona jakość chłodzenia. Najprościej jest nałożyć niewielką ilość na środek układu i małym plastikowym elementem, na przykład starą kartą SIM, rozprowadzić równomiernie pastę. Pamiętajmy, że będzie ona dociśnięta radiatorem, więc nie nakładajmy zbyt dużo pasty, aby nie wyszła bokami.
5. Następnie kończymy montowanie układu chłodzenia. Zaawansowane konstrukcje przykręcamy. Standardowe, oferowane w zestawie z procesorami Intela, montuje się znacznie prościej.
Wystarczy trafić w specjalne otwory, wepchnąć bolce i przekręcić w celu zablokowania, a następnie podpiąć kabel wentylatora do odpowiedniego miejsca na płycie głównej - przeważnie oznaczonego jako CPU_FAN.
6. Teraz możemy zająć się obudową komputera: odkręcamy ścianki (w lepszych obudowach wystarczy odkręcić tylko jedną z nich), umieszczamy obudowę na płaskiej powierzchni i kładziemy bokiem.
Zestaw wszystkich śrubek i podkładek do montażu powinien być w komplecie z obudową. Układamy płytę główną i przykręcamy dość solidnie we wszystkich dostępnych miejscach. Wymieniamy również tylną osłonę obudowy na kompatybilną z naszym zestawem, powinna być w pudełku z płytą główną.
7. Następnym krokiem może być montaż dysków w obudowie, warto je przymocować na stałe, gdyż podczas przenoszenia mogą uszkodzić inne podzespoły. Instalacja dysków sprowadza się do przykręcenia nośników z każdej strony.
8. Teraz możemy przystąpić do montażu zasilacza. W wypadku zwykłej obudowy będziemy musieli trochę się namęczyć, aby odpowiednio go przykręcić u góry obudowy, dlatego znacznie lepsze są konstrukcje z miejscem na zasilacz u podstawy.
9. Teraz możemy zabrać się za podpinanie wszystkich przewodów zasilania i z danymi oraz od razu odpowiednio je układać, aby zajmowały jak najmniej miejsca. Jeśli nasz zasilacz ma modułowe okablowanie, jest to znacznie prostsze, gdyż wpinamy tylko kable, które wykorzystamy.
Największy przewód ATX 20+4 pin wpinamy do głównego wejścia na płycie głównej.
Kabel do zasilania procesora to 4+4 pin, a do kart graficznych przyda się kabel 6+2 pin.
Do zasilania wszystkich dysków i napędów SATA pasuje tylko jeden rodzaj końcówki. Kable z danymi SATA podłączamy do płyty głównej i do odpowiednich nośników. Najlepiej będzie, gdy port oznaczony jako SATA_1 będzie połączony z dyskiem, który ma mieć priorytet bootowania.
10. Następnym - opcjonalnym - krokiem jest instalacja wszystkich kart PCIe na płycie głównej. Jeśli instalujemy kartę grafiki, upewnijmy się, że montujemy ją w najwydajniejszym porcie o oznaczeniu PCIe x16. Przed dokonaniem montażu musimy jednak najpierw pozbyć się zaślepki przy wybranym slocie, a w przypadku dużych kart - nawet dwóch zaślepek, które blokują dostęp do interfejsów karty.
11. Pozostały nam jeszcze do podpięcia specjalne przewody służące do obsługi obudowy i informujące o stanie pracy komputera. Zawsze są one odpowiednio oznaczone, a z instrukcji naszej płyty głównej dowiemy się - gdzie który podpiąć.
Jeśli nasza obudowa ma wyjścia słuchawkowe lub USB - musimy podpiąć je do odpowiednich miejsc na naszej płycie, tylko wtedy będą aktywne. Jeżeli mamy dodatkowe wentylatory, możemy je również podpiąć do kolejnych wejść na naszej płycie, przeważnie są one oznaczone jako FAN.
12. Teraz pozostaje namupewnić się, że wszystkie podzespoły są zamontowane prawidłowo i przestrzeń wewnątrz obudowy jest zagospodarowana jak najlepiej dla przepływu powietrza. Gdy to zrobimy, możemy skręcić całość z powrotem i zająć się podpięciem wszystkich kabli do tylnego panelu naszej obudowy. Tutaj wszystko jest raczej proste. Musimy zwrócić uwagę na gniazdo audio, głośniki/słuchawki podpinamy do zielonego wyjścia, mikrofon do pomarańczowego.
Jeśli mamy kartę graficzną, monitor podpinamy do jej wyjść, a nie do wyjść płyty głównej. Jeżeli tego nie zrobimy, obraz będzie generowany nie przez kartę graficzną, ale przez układ procesora.
» Przeczytaj także: Jak wybrać grę i kartę graficzną
fot. Ferli Achirulli | 123RF
Badania firmy Dell wskazują, że małe i średnie firmy zwracają szczególną uwagę na następującej elementy cena serwera, bezpieczeństwo i usługi mogące ułatwić wdrożenie zakupionego serwera w firmie. W przypadku porównywalnych produktów firma Dell oferuje zazwyczaj korzystniejsze ceny. W firmie Dell rozumie się istotę problemów, z jakimi borykają się klienci, dla których opracowano rozwiązania serwerowe (np. bezpieczeństwo, niezawodność, funkcje zarządzania). Dell posiada kompleksową linię produktów i rozwiązań serwerowych, która pozwala spełnić potrzeby większości klientów: serwery (w obudowie typu tower, w szafie serwerowej lub kasetowe), pamięć masowa, komputery (laptopy, komputery stacjonarne).
Solidny i niezawodny serwer klasy korporacyjnej w obudowie typu tower
Serwery Dell typu Tower opracowane zostały z myślą o zapewnieniu uniwersalnej elastyczności i możliwości rozbudowy. Serwery Dell odznaczają się znakomitym stosunkiem ceny do wydajności. Są to idealne rozwiązania dla małych lub średnich firm, a także dla dużych przedsiębiorstw poszukujących rozwiązań dla biur w odległych placówkach i oddziałach.
Serwery Dell Tower zwykle są wyposażone w większą liczbę wnęk na dyski twarde. Jest to doskonałe rozwiązanie dla placówek i oddziałów przedsiębiorstw. Niektóre serwery są dostępne w szafach serwerowych i jako jednostki przenośne. Dodatkowa pamięć masowa jest zapewniona dzięki zewnętrznym dyskom SCSI/SAS/SATA lub pamięci masowej fibre channel. Serwery typu Tower firmy Dell to przede wszystkim wysoka wydajność, ogromna ilość pamięci masowej i wysoka dostępność w obudowie. Serwery Dell Tower to najlepsze produkty do użytku jako serwer baz danych, obsługi wiadomości i współpracy, plików i drukowania lub wirtualizacji.
W porównaniu z poprzednimi generacjami serwery Dell oferują zwiększoną elastyczność, lepsze zabezpieczenia i wydajność. Zastosowanie serwerów Dell w firmie daje wymierne korzyści: łatwe zarządzanie serwerami przy użyciu nowych funkcji do zdalnej i lokalnej administracji/konfiguracji, zabezpieczenie danych dzięki układowi TPM na płycie głównej, opcje zamknięte w obudowie oraz tworzenie kopii zapasowych oraz szybkie uruchamianie aplikacji dzięki nowym procesorom Intel i 10-gigabitowej sieci Ethernet. Funkcje systemu są „skrojone na miarę” do obsługi plików/wydruków, dedykowanej grupy roboczej, wiadomości e-mail oraz niewielkich aplikacji serwera sieci Web w obudowie typu small form factor. Dzięki kolejnej generacji w zakresie obniżenia poziomu hałasu ten system jest idealny do zastosowań w centrach danych lub placówkach biurowych. Serwery Dell typu Tower są doskonałą platformą do uruchamiania aplikacji do pracy grupowej, takich jak poczta e-mail, współużytkowanie plików/drukarek i zarządzanie bazami danych. pl/gfx/kategorie/server-poweredge-t310-overview3. jpg" alt="switch dell sklep"/>
- Rozwijające się firmy i oddziały przedsiębiorstw wymagające wydajności, możliwości administrowania i nadmiarowości na poziomie korporacyjnym, dostępnych w zaawansowanym serwerze jednoprocesorowym w obudowie typu tower.
- Serwery Dell PowerEdge zostały zaprojektowane z myślą o potrzebach rozwijających się małych firm i oddziałów. Oferują więcej funkcji i lepszą wydajność niż serwery klasy podstawowej.
- W razie potrzeby system można wyposażyć w rozwiązania do zaawansowanego administrowania, w skład których wchodzą między innymi administrowanie zdalne, krótka, 52 cm (20, 5") obudowa, nadmiarowe podzespoły i niedrogie macierze RAID. Serwery Dell to idealne, solidne i niezawodne rozwiązanie w obudowie typu tower.
- W serwerach Dell PowerEdge technologie Energy Smart zastosowano już na najniższym możliwym poziomie. Te energooszczędne technologie mają na celu zwiększyć sprawność energetyczną serwera i jednocześnie zapewnić Twojej firmie niezbędną wydajność.
- Skonstruowany z wykorzystaniem zasilaczy o mniejszej mocy niż jego konkurenci.
Przykładowe modele serwerów Tower:
Serwer Dell PowerEdge T140 - doskonały pierwszy serwer dla środowisk SOHO i MSP.
Serwer Dell PowerEdge T340 - wydajny serwer w obudowie typu tower z możliwością rozbudowy dla środowisk MSP i ROBO.
ROZWIŃ PEŁEN OPIS